Novosti

12. 7. 2024

Intervju s Nastasjom Petrić: Kulinarstvo, putovanja i obiteljski obroci

Nastasja Chiara Petrić, poznata kulinarska entuzijastica i autorica, svojim je radom osvojila mnoge zaljubljenike u hranu. Poznata kuharica, gastro blogerica i kreativka, široj javnosti postala je poznata prije desetak godina kao sudionica prvog hrvatskog Masterchefa. Svoju kulinarsku karijeru započela je kao sous chef u hvarskom restoranu diVino, a kasnije je iskustvo stjecala u zagrebačkim restoranima Prasac i Bistro Apetit.

Danas, njen Instagram profil prati više od 30 tisuća ljudi, gdje svakodnevno dijeli svoja znanja, savjete, recepte i iskustva. Nastasja je i autorica kuharice “Kuhaj drugačije”, koja donosi inovativne recepte i inspiraciju za sve ljubitelje kuhanja koji žele istražiti nove okuse i tehnike u kuhinji.

U ovom intervjuu, Nastasja dijeli svoje kulinarske strasti, iskustva s putovanja, te kako održava ravnotežu između ukusnih i zdravih obroka za svoju obitelj.

Možete li podijeliti što Vas je motiviralo da uđete u svijet kulinarstva?

“Oduvijek sam voljela fino jesti. Jedno od najranijih sjećanja iz djetinjstva je komentiranje okoline kako me gušt gledati dok papam, a i oduvijek sam se motala baki po kuhinji, pogotovo kad je pripremala božićne kolače. Vjerujem da su mi upravo ta rana iskustva povećala ljubav prema kuhanju.”

Što danas znači biti kuhar?

“Kuhanje se može naučiti, međutim kreiranje ukusnih jela ipak je vezano uz talent i nepce. Nekim ljudima je u receptu potrebno staviti točno određenu gramažu soli da bi im recept uspio, za razliku od onih koji to imaju ‘u prstima’. Taj osjećaj dok kuhaš i pri tom uživaš u tome čini razliku kakvo će jelo na kraju ispasti. S obzirom da je profesionalni kuharski život iznimno zahtjevan i naporan, potrebna je barem ta ljubav prema kuhanju kako bi posao kuhara bio malo jednostavniji.”

Puno putujete i istražujete kulinarstvo po cijelom svijetu. Koja Vam se kuhinja najviše sviđa i koje su navike koje ste vidjeli u raznim kulturama koje bi preporučili da se usvoje?

“Tko god imalo prati moju karijeru i svakodnevicu, zna da mi je najdraža kuhinja azijska. Možda preferiram japansku malo više od ostalih, ali i dalje su mi i sve druge iznimno drage poput tajlandske i kineske. Doma redovito pripremam takva jela, minimalno dva puta tjedno, i u frižideru i smočnici držim uvijek sve potrebno kako bih imala što autentičniji okus onome koji sam imala priliku probati na svojim putovanjima. U Japanu je fokus na namirnici koja se ne tretira previše, nit termički nit začinima, a sviđa mi se što već stotinama godina njeguju iznimno dragocjene fermentacije poput izrade miso pasti i soja sosa koji su čisti umami i podižu apsolutno svako jelo. Poštovanje prema kvalitetnoj namirnici smatram izrazito bitnim za svakog kuhara ili osobu koja voli kuhati (i jesti).”

Koja Vam je kuhinja najdraža? Što je čini posebnom?

“Iako preferiram azijske okuse i stil kuhanja, naša mediteranska mi je također vrlo draga. Svaka sezona donosi pregršt odličnih namirnica kojima se veselimo, pa mi je tako neprocjenjivo u proljeće dočekati šparoge i mladi grašak, ljeti rajčice i lubenice, u jesen dočekamo jabuke i bundeve, a po zimi jedemo salatu i kelj. Mislim da je jedno od najvećih bogatstva imati priliku probati prave izvorne okuse sezonskog voća i povrća, a mi to na ovom dijelu svijeta još uvijek, srećom, imamo.”

DEFINIRANJE ZDRAVIH OBROKA

Po Vašem mišljenju, što čini zdrav obrok za obitelj? Možete li dati primjer u danu kako bi bilo organizirati ga da možete reći da je Vaša obitelj zdravo jela?

“Zajednički obrok je najzdraviji obrok. Kad jedemo skupa, ili još bolje, kad zajednički pripremamo obroke, tada stvaramo najbolje navike. Pa da se čak radi o pizzi, hamburgeru i pomfritu, taj cijeli čin pripreme obroka od nule, uključivanje ukućana u proces, to čini obrok zdravim. Nije nam svaki dan takav i to je u redu, ali da jednu osobu zadužimo za slaganje stola, da druga promiješa salatu, da treća opere suđe… sve su to navike koje bismo trebali usvojiti i mi odrasli, te naučiti djecu da nas prate. A i, vjerujte mi, oni zaista uživaju kad ih uključujemo, manjoj djeci to ispadne kao dodatna aktivnost. I ne bih ‘zdrave obroke’ uspoređivala na dnevnoj bazi, već na tjednoj. Preko tjedna jedemo kuhano, jednostavne i brze obroke, a za vikend se opustimo i uživamo u onome što najviše volimo.”

Top 5 namirnica koje nutritivno zadovoljavaju potrebe jedne obitelji, a svakodnevno ih možemo naći na tržnici ili u dućanu?

“Jaja, kvalitetan kruh, sezonsko voće i povrće, cijelo pile, maslinovo ulje.”

Što, po Vašem mišljenju, označava nezdrav obrok? Kako navigirate ili minimizirate te izbore u prehrani svoje obitelji?

“Ja osobno ne volim koristiti izraze poput zdrave i nezdrave hrane, ali činjenica je da postoji hrana koju bismo trebali jesti minimalno ili za neke svoje povremene gušte. Neki ljudi su apsolutno protiv konzervirane hrane, a s druge strane jedne sardine ili skuhana mahunarka dolazi u takvom pakiranju, a svi ih imamo doma i jedemo na tjednoj bazi. Na tržištu se zaista može pronaći jako puno ultra procesuirane hrane čiji sastav ne znamo ni izgovoriti, kamoli da znamo što je, pa bih u tom slučaju probala potpuno smanjiti ili čak izbaciti gotovu hranu koja se samo podgrije (pizze, lazanje, konzervirane gulaše i slično). S druge strane u mojem zamrzivaču uvijek možete pronaći zaleđeno povrće koje je idealno za brzu pripremu obroka, poput graška i brokule, jer jednom kad postaneš odgovoran za redovitu pripremu obroka za cijelu obitelj, želiš si to što više olakšati.”

Koji su utjecaji takve prehrane na djecu, a i odrasle? Možete li to povezati s emocijama, hormonima, koncentracijom…?

“Svijet je postao zaista prebrz, informacija je tisuću koje se stalno mijenjaju, čovjek je s razlogom zbunjen. No ako si damo truda paziti na prehranu, nabavku kvalitetne hrane, ako dovoljno spavamo, svakodnevno se krećemo, ako odmaramo i njegujemo um, a pri tom uživamo u stvarima koje nas vesele i okruženi smo ljudima koje volimo, mislim da je sve ostalo puno lakše održavati. Volim kuhati za svoju obitelj, ali isto tako volim s njima otići na kolače i pizzu. Nije neka filozofija, samo normalan zdravi obiteljski život.”

Kada birate povrće u trgovini, što tražite kako biste osigurali svježinu i nutritivnu vrijednost? Kako radite na odnosu djece da prihvate raznolikost povrća?

“Da mi djeca danas jedu (i vole jesti) raznoliko voće i povrće radila sam na tome od prvog dana njihove dohrane. Bile su okružene s takvom hranom, nisam ih prisiljavala na ništa, vjerovala sam da će izlaganjem takvoj hrani i opuštenim pristupom kad-tad zavoljeti jesti sve što mi kao obitelj jedemo. Naravno, svako od nas ima pravo na vlastite preferencije u okusima, tako da se svako od nas s vremenom pokaže kao ljubitelj nečega više ili manje. To je apsolutno normalno i prirodno. U dućanu kupujem sezonsko povrće iako to u velikim supermarketima više ništa ne predstavlja jer imam osjećaj da je sve prisutno tokom cijele godine, tako da prednost dajem tržnicama, malim proizvođačima i svojem oku i nosu kad kupujem i pokušam procijeniti što je ok.”

Razlika između kvalitete namirnica koje su na tržnici, samostalno uzgojene i današnjih supermarketa?

“Velika. Bez obzira na oznake. Jedino kad si potpuno siguran da je ok je ako imaš vlastiti vrt koji svakodnevno njeguješ i vidiš kojim tempom i na koji način raste. Danas je po meni najveće bogatstvo imati hranu provjerenog izvora i uzgoja.”

KORIŠTENJE MASLINOVOG ULJA

Maslinovo ulje je poznato po svojim zdravstvenim koristima. Možete li podijeliti kako uključujete maslinovo ulje u obroke svoje obitelji? Postoje li specifična jela gdje je ono neizostavno za Vas?

“Maslinovo ulje koristimo doslovno svaki dan. Kad pečem jaja ujutro, kad začinjavam salatu, kad mi se ne jede ništa drugo osim malo kruha i ulja na tanjuru. Iznimno cijenim maslinovo ulje, njegov okus, opus i djelovanja. I uvijek dajem prednost onom ulju za koje znam da je izvrsne kvalitete. Najčešće ga jedem sirovog, ali povremeno i kuham na njemu. Bude mi žao termički ga obraditi jer volim osjetiti njegov pun okus dok je samo preliven preko povrća ili na brusketama.”

Što je važno za znati vezano uz maslinovo ulje iz Vaše perspektive?

“Maslinovo ulje jedno mi je od najdražih ZAČINA u kulinarstvu. Nema jela koje se ne može podići vrhunskim ekstra djevičanskim maslinovim uljem.”

Zaključno, maslinovo ulje igra ključnu ulogu u kuhinji Nastasje Chiare Petrić, kako zbog svojih zdravstvenih beneficija tako i zbog sposobnosti da poboljša okus svakog jela. Njegova prisutnost u svakodnevnim obrocima, bilo da se koristi sirovo ili za kuhanje, čini ga neizostavnim dijelom njezine kulinarske filozofije. Nastasja vjeruje da vrhunsko ekstra djevičansko maslinovo ulje može podići svako jelo na novu razinu, čineći ga savršenim začinom u kulinarstvu.